WYCENA URZADZEŃ GRATIS

Niezawodność produktu

WYKONAMY DLA CIEBIE DOWOLNE KOLORY I WYMIARY

MASZ PYTANIA ?


 ZADZWOŃ LUB NAPISZ DO NAS

tel. +48 91 422 65 87

tel./fax: +48 91 422 08 95

email: office@rotal.pl

 

Pracujemy od poniedziałku do piątku

od godziny 8 do 16

 

Zasada działania

Ciepło promieniowania – nadchodzi nowa era ogrzewania

Oszczędności energii można poszukiwać zarówno w procesach jej pozyskiwania, jak i w sposobach jej wykorzystywania. Nie należny przy tym zapominać o zdrowym aspekcie osiągniętego komfortu cieplnego.

Jeżeli można było rozwiązać ogrzewanie pomieszczeń w warunkach najbardziej ekstremalnych gdzie temperatury zewnętrzne są poniżej – 100 st. C i nie ma grawitacji,  a więc molekuła ogrzanego powietrza nie unosi się ku górze i jedynym pewnym źródłem energii jest elektryczność pozyskiwana przez fotoogniwa ze Słońca – i i jest tym obiektem statek kosmiczny – to na pewno nie ma już problemu w ten sam sposób wbrew pozorom  tanio, bezobsługowo i bezawaryjnie ogrzać nasze ziemskie mieszkanie.

Ponieważ w naszym kraju gaz i olej jest importowany, ograniczony w swoich zasobach i towarem przetargowym w dysputach politycznych “to w Polsce która stoi na węglu” zawsze najważniejszym źródłem będzie elektryczność z węgla lub czas najwyższy z gazu lub oleju spalanego w blokach grzewczo-elektrycznych (z tzw. kogeneracji).

Konwekcja a radiacja

Przekazanie ciepła z grzejników lub innych źródeł do ogrzewanych pomieszczeń może odbywać się przez:

Konwekcję - jak sama nazwa wskazuje jest to ogrzanie molekuł powietrza, które unoszą się ku sufitowi i każda nieszczelność – “przeciąg” to ubytek tych ciepłych cząsteczek powietrza i niestety też unoszenie się kurzu jak i również ciągły ich wypływ przewodem wentylacyjnym. Temperatura w takich pomieszczeniach jest zawsze wyższa od temperatury przegród budowlanych, które przekazują otoczeniu ciepło jednocześnie na oba sposoby na drodze konwekcji i promieniowania w stosunku średnim 1-4 (20% promieniowanie i 80% konwekcji).

W radiacji czyli promieniowaniu efekt termiczny jest odwrotny i powoduje on to, że temperatura powietrza jest niższa od średniej temperatury otaczających przegród. W rezultacie temperatura efektywna – a ona głownie wpływa na odczucie komfortu cieplnego – jest wyższa od temperatury powietrza. Jest to korzystne ze względów fizjologicznych i higienicznych.

Zalety

Wśród innych zalet ogrzewania z przewagą promieniowania wymienić należny swoistą “samoregulację”. Jeżeli w pomieszczeniu przebywają dwie osoby, z których jedna wypoczywa, a druga pracuje, to obie odczuwają podobny komfort cieplny.

Obniżenie temperatury powietrza zmniejsza straty ciepła powodowane wentylacją pomieszczenia. Jest to bardzo cenna zaleta ogrzewania przez promieniowania, istotna zwłaszcza w pomieszczeniach o dużej kubaturze (hale produkcyjne, gimnastyczne, kościoły, szklarnie, kurniki itp., a także pomieszczenia mieszkalne). Umożliwia oszczędność energii do 30% w stosunku do ogrzewania konwekcyjnego. Oszczędności są jeszcze większe, jeśli ogrzewa się promiennikami tylko wyodrębnione przestrzenie (stanowiska pracy).

Zasada działania

Emitowane przez płaszczyzny promieniowanie jest w ponad 90% pochłaniane przez otaczające przegrody. Odbita część promieniowania (10%) trafia na kolejną przegrodę, która z kolei pochłania znów 90%. W efekcie niemal całe wyemitowane promieniowanie cieplne zostaje pochłonięte (zaabsorbowane) . Jedynie polerowane meble mają zdolność odbijania około 95 % promieniowania, natomiast materiały przezroczyste (szkło, powietrze) przepuszczają promieniowanie cieplne o dł. fali ponad 7. Przegrody nagrzewające się w wyniku absorpcji promieniowania również emitują promieniowanie w kierunku przegród chłodniejszych (promieniowanie wtórne).

Rozmieszczenie

Płaszczyzny promieniujące mogą jednocześnie pełnić funkcję przegrody budowlanej (ogrzewanie sufitowe, podłogowe) lub mogą to być najczęściej zawieszane na sufitach i ścianach płyty promieniujące. Istotne jest, aby płaszczyzny promieniujące nie były zasłonięte sprzętami, firankami czy dywanami.

W ogrzewnictwie można również stosować podwieszane płyty promieniujące zasilane gorącą wodą lub parą, a także promienniki gazowe. Dużą zaletą promienników jest ich mała bezwładność, dzięki czemu efekt cieplny uzyskuje się prawie natychmiast po włączeniu. Cecha ta umożliwia krótkotrwale (a więc oszczędne) wytworzenie komfortu cieplnego w pomieszczeniach używanych sporadycznie.

Projektując ogrzewanie z sufitu należy pamiętać, że częścią ciała człowieka czułą na przegrzanie jest głowa. Odpowiednie warunki z puntu widzenia fizjologii człowieka można uzyskać przez właściwe rozmieszczenie sufitowych płaszczyzn grzejnych i tu najlepiej rozmieścić je nad oknami i drzwiami.

W pomieszczeniach w których zastosowano sufitowe płaszczyzny grzejne, występuje bardzo korzystny stosunek radiacji do konwekcji – 2,5:1. Temperatura powietrza w izolowanym pomieszczeniu jest wówczas około 3 st. C niższa od temperatury efektywnej. Blisko sufitu utrzymuje się cienka, izolacyjna warstwa ogrzanego powietrza, która nie ma grawitacyjnej możliwości przepływu do góry.

Ogrzewanie z sufitu jest godne polecenia w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi, szczególnie zaś w pomieszczeniach, w których ludzie przebywają w pozycji leżącej (sypialnie, szpitale).

Do ogrzewania pomieszczeń można również stosować pionowe ścienne płaszczyzny grzejne. Górna krawędź takiej płaszczyzny nie powinna być umieszczona wyżej niż 1,5 m od podłogi. Jest to przyjęta powszechnie wysokość zawieszania obrazów w pokojach. Dlatego jedna z nielicznych firm europejskich a w Polsce jako jedyna firma ROTAL produkuje ręcznie malowane obrazy grzejące (promieniujące). Ścienne płaszczyzny grzejne mogą być instalowane jako ogrzewanie podstawowe lub jako uzupełniające – współpracujące z sufitową lub podłogową płaszczyzną grzejną (konwekcyjną – umożliwiają one wtedy obniżenie temperatury tych ostatnich).

Koszty ogrzewania i nasze realizacje

Trzeba tu rozdzielić koszty ogrzewania gazowego i elektrycznego ogrzewania promiennikowego. Gazowe stosuje się tylko do wysokich hal z dużym nawiewem (przepływem) powietrza. Koszt takich inwestycji to 55-70 zł/mkw. Od prawie dziesięciu lat w Polsce trzy firmy produkują, importują prowadzą dystrybucje i montaż promiennikowego centralnego ogrzewania elektrycznego.

Zamontowano setki megawatów tych systemów w halach handlowych m.in. (NOMI, IKEA), produkcjach Warszawy, Szczecina, Krakowa, Bydgoszczy. W licznych kościołach Zakopanego, Rybnika, Bielska Białej, stacjach benzynowych BP, Arla w krakowskiem, w domach wczasowych i sanatoriach Zakopanego, Rewala, Mrzeżyna i tysiącach domów mieszkalnych całej Polski. Obecnie ogrzewamy hale sklepowe Polo Market, które wchodzi w nowoczesne i energooszczędne ogrzewanie swoich sklepów.

Elektryczność była, jest i będzie najprostszym  i najpewniejszym źródłem przetransformowania energii w światło, ruch, dźwięk i bezpośrednie ogrzewanie radiacyjne.

rotal promienniki ecosun

Jak widać z powyższych obliczeń koszty eksploatacyjne w przypadku ogrzewania promiennikowego zajmują drugie miejsce, za ogrzewaniem węglowym. Proszę jednocześnie zwrócić uwagę, na cena 1 KWh. Należy nadmienić, że serwis ogrzewania promiennikowego jest o wiele tańszy niż ogrzewania węglowego i gazowego (przy ogrzewaniu węglowym i gazowym mamy do czynienia z ob9iegiem wodnym, co wiąże się z występowaniem kamienia kotłowego, korozją, uszczelnieniami, zapowietrzeniami grzejników, w przypadku ogrzewania gazowego występowaniem NO w przewodzie kominowym (azotków – pierwiastków szkodliwych dla środowiska i zdrowia) oraz korozji kwasowej wkładu kominowego w przypadku ogrzewania węglowego (występowanie związków siarki, które w połączeniu z zawartą w węglu wilgocią tworzą kwas siarkowy). Dodatkowo w ogrzewaniu węglowym mamy dużo pracy z popiołem i innymi pozostałościami przy spalaniu.

Ogrzewania promiennikowe nie wymaga żadnego nadzoru. Przy systemie c.o. elektrycznym bezpośrednim promiennikowym z sieci Zakładów Energetycznych koszty można jeszcze bardziej obniżyć w bardzo prosty sposób, a mianowicie korzystając z energii elektrycznej pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych np. z wiatru (turbiny wiatrowe) czy słońca fotoogniwa. Nadmienić należny, że są to tanie źródła energii a jednocześnie proekologiczne, tak nie doceniane w naszym kraju. Taki sposób centralnego ogrzewania pozwala magazynować energię w przegrodach budynku przez ich napromieniowanie lub grzanie folią grafitową umieszczoną w przegrodzie. A dodatkowym atutem promienników jest to iż ciepło promienników ECOSUN jest dla nas bardzo przyjemne w odczuciu.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl